Wyjaśniamy czym jest transport bimodalny
W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się transport bimodalny. Bez wątpienia szybko i bezproblemowa powinna być współczesna wymiana handlowa. Można śmiało powiedzieć, że przewóz towarów oraz dóbr jest szybszy niż kiedykolwiek. Jest to możliwe dzięki różnym rodzajom transportu. Wymaga tego nie tylko specyfika ładunków, ale również rynek.
Czym jest transport bimodalny?
Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że firmy spedycyjno-transportowe muszą uruchomić wszelkie możliwe zasoby, żeby doręczenie nastąpiło w terminie. Konkurencja w tej branży jest naprawdę bardzo duża, dlatego firmy walczą o klientów. Jednym z najważniejszych punktów całego procesu jest sam transport towarów. Oprócz tego ważny jest proces planowania i logistyki pełnego przedsięwzięcia. Klienci oczekują przede wszystkim kompleksowego podejścia do zadania, niezależnie od tego, gdzie znajduje się meta oraz start. Profesjonalnej obsługi wymaga się od wszystkich usługodawców. Sprawy transportu powinny być oczywiście powierzone niezawodnym fachowcom. Spedytorzy udzielają przede wszystkim rad, które dotyczą spedycyjnych procesów. Ważne są również rodzaje środków transportu, które można wykorzystać. Cały proces jest dosyć skomplikowany, dlatego mało doświadczone i początkujące osoby mogą sobie poradzić. Jeśli nie czujesz się pewnie to lepiej skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Specjaliści pomogą ci w załatwieniu potrzebnych dokumentów, umów oraz zaświadczeń.
Koszty transportu
Warto dodać, że profesjonalne firmy transportowe korzystają z różnych środków, ponieważ transport ciężarowy lub samochodowy mogą nie być wystarczające. Należy pamiętać, że kosztownym i wymagającym przedsięwzięciem jest transport towarów. Korzystanie z kilku gałęzi transportu może być dobrym sposobem na ograniczenie czasu, jak i wydatków. Transport bimodalny zakłada wykorzystanie dwóch środków transportu. Może to być transport drogowy oraz kolejowy bez stosowanie przeładunku towaru. Specjalny system wykorzystywany przez transport bimodalny został opracowany w Instytucie Pojazdów Szynowych TABOR w Poznaniu. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że system jest chroniony ponad dwudziestoma patentami i jest unikalny na skalę światową. Należy pamiętać, że system potrzebuje bimodalnych jednostek. Każda z tych jednostek składa się z układu hamulcowego, dwóch zestawów kołowych oraz adaptera. Warto jasno podkreślić, że w skład systemu nie wchodzi naczepa, w której znajdują się towary. Musi być jednak wyprodukowana z bardzo wytrzymałych materiałów, a do tego posiada wzmocnioną ramę podstawy z elementami sprzęgowymi. Umożliwia to swobodne połączenie z adapterem. Dzięki systemowi można bardzo łatwo zmienić punkt zmiany środka transportu.
Zalety transportu bimodalnego
Dla niektórych osób bardzo skomplikowanym terminem wydaje się transport bimodalny. Nie jest to jednak do końca prawda. W rzeczywistości polega na transporcie bimodalnej naczepy samochodowej dwoma środkami transportu, czyli kolejowym oraz samochodowym. Niezwykle ważna jest naczepa, która powinna być wykonana z bardzo trwałych materiałów. Musi zostać dostarczana na czas w dane miejsce, które osoba zamawiająca wskazała. Naczepa powinna być wykonana z twardych materiałów, a koła przyczepy muszą mieć właściwą trwałość. Ciągnikiem siodłowym dowozi się naczepę, a później można ją połączyć z kolejowym wózkiem. Dopiero później naczepę się podnosi i przenosi ją do pociągu. Zdejmuje się ją z pociągu dopiero po dowiezieniu naczepy. Warto mieć na uwadze, że ciągnik siodłowy umożliwia dowiezienie takiej naczepy na miejsce. W sposób automatyczny sprzęga się naczepę ze specjalnym wózkiem. Naczepa nie powinna ulec uszkodzeniu od siły nacisku, ponieważ jest bardzo wytrzymała. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie myślał o wykorzystywaniu bimodalnego transportu. Obecnie jest to już norma i ciężko wyobrazić sobie codzienne życie bez tego. Transport bimodalny jest obecnie najbardziej wygodnym i nowoczesnym sposobem transportu. Dzięki temu transport rzeczy na duże odległości nie stanowi już żadnego problemu. Duże ilości towaru można przewieźć, posługując się systemem bimodalnym.