transport

Transport door to door – czym jest i na czym polega?

Spedycja międzynarodowa to gałąź gospodarki, która nieustannie się rozwija i generuje znaczne dochody na całym świecie. Faktyczne i skuteczne zapewnienie łańcucha dostaw w wymiarze globalnej gospodarki determinuje stany posiadania firm oraz zadowolenie klientów. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej firm spedycyjnych stara się ułatwić transport towarów importerom lub eksporterom. Jednym z takich udogodnień jest bez wątpienia model transportu door-to-door, który dotyczy głównie transportu multimodalnego. Importerzy często wybierają usługę door-to-door zwłaszcza przy zleceniach związanych ze spedycją międzynarodową i międzykontynentalną. W tym artykule bierzemy pod lupę ten rodzaj transportu, a także wskazujemy jakie są zalety jego zastosowania w aktualnej, raczej skomplikowanej sytuacji gospodarczej.

Na czym polega transport door-to-door?

Model „door to door” oznacza usługę transportową, w ramach której dochodzi do pełnej obsługi spedycyjnej – od momentu odbioru towaru od dostawcy do momentu dostarczenia go do odbiorcy, łącznie ze wszystkimi niezbędnymi formalnościami.

Generalnie usługa taka może być obsługiwana przez pociąg lub samochód ciężarowy, jednak jest to szczególnie korzystne w przypadku korzystania z transportu multimodalnego opartego w głównej mierze na transporcie kontenerowym.

door to door transport

Jak to działa w praktyce?

Spedytorzy realizują zleconą usługę, spełniają wszystkie wymagania klientów, a także biorą całkowitą odpowiedzialność za wszystkie etapy, przez które przechodzi towar w toku transportu. Na początku zadaniem spedytorów jest szczegółowa analiza trasy przewozu towaru, aby maksymalnie skrócić czas i koszty dostawy. Niezwykle ważne jest w tym wypadku indywidualne podejście do potrzeb danego klienta, a firma spedycyjna dostosowuje się do preferowanych form transportu oraz możliwości budżetowych. Następnym krokiem powinno być dobranie odpowiedniego kontenera, który jest dostosowany do przewożonego towaru (np. kontener chłodniczy).

Cały proces transportu towarowego powinien przebiegać sprawnie i szybko. Firma spedycyjna na początku odbiera towar od klienta, a także zajmuje się całym procesem załadunku. Kluczowa jest tutaj rezerwacja z wyprzedzeniem miejsca na statku lub w pociągu towarowym, a także dobór odpowiednich przewoźników do realizacji poszczególnych odcinków trasy. Wybierany jest też odpowiedni kontener dostosowany do wielkości i rodzaju transportu. W momencie, gdy jest to transport międzynarodowy, po dotarciu do miejsca przeznaczenia spedytor zajmuje się także wszelkimi formalnościami związanymi z odprawą towaru.

Zalety transportu door-to-door

Przede wszystkim korzystanie z usługi door-to-door optymalizuje transport pod względem kosztów i czasu. To bardzo istotne zwłaszcza w czasach narastającej stagnacji gospodarczej.

Jest to również bardzo wygodna forma transportu z punktu widzenia samego zleceniodawcy, który nie musi zajmować się formalnościami wynikającymi z transportu międzynarodowego. Ponadto spedytor przejmuje pełną odpowiedzialność za transport i gwarantuje to zawieranymi umowami ubezpieczeniowymi.

Kolejną korzyścią jest kwestia bezpieczeństwa. Dzięki temu, że towar przewożony jest jedną jednostką ładunku, nie trzeba go przepakowywać, co znacznie ułatwia uniknięcie kradzieży lub zagubienia towaru w trasie.

Więc dla kogo taki model transportowy jest najbardziej polecany? Z pewnością taka oferta spodoba się wszystkim przedsiębiorcom, których naczelnym celem jest optymalizacja transportu towarów i dla których priorytetem jest szybki czas dostawy. W dzisiejszych czasach na tego typu transport decydują się zarówno duże, jak i małe przedsiębiorstwa.

Wybierając formę door-to-door warto kierować się opiniami i doświadczeniem profesjonalnych firm spedycyjnych. Tylko powierzenie tych spraw w odpowiedzialne ręce pozwoli na uniknięcie wszelkiego rodzaju turbulencji związanych z przewozem towarów na znaczne odległości. Szczęśliwie w internecie można łatwo znaleźć firmy, które transport tego typu stosują nie od dzisiaj.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.