Transport paletowy

Transport paletowy – co warto wiedzieć?

Nie da się ukryć, że usługi kurierskie ostatnimi czasy stały się w naszym kraju niezwykle popularne. Wszystko za sprawą internetu, a także ogromnej ilości sklepów internetowych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie prowadzić sprzedaż na różnego rodzaju portalach ogłoszeniowych. Wiedzieć trzeba to, że nie zawsze do przewiezienia danej rzeczy wystarczająca będzie klasyczna paczka. Może się zdarzyć tak, że niezbędny będzie transport palety. Co powinno się o tym wiedzieć?

Transport paletowy — podstawowe informacje

Zamawiając przesyłkę kurierską, bez trudu można zauważyć, że przewoźnicy oprócz możliwości przetransportowania klasycznego listu czy też paczki mają w ofercie transport palet. Na czym to konkretnie polega i kiedy powinno się zamówić paletę?
Palety używane są wtedy, gdy do przewiezienia jest duża lub też ciężka rzecz. Jak bowiem każdy wie, kurierzy mają nałożone na paczki limity wagowe oraz gabarytowe. Standardowo u każdego kuriera wynosi on 25 kilogramów na paczkę. Jeśli ma się do przewiezienia coś cięższego lub też za dużego na paczkę, zamawiana jest w takiej sytuacji paleta. Oczywiście w tym wypadku również istnieją pewne limity, lecz są one tak wysoko ustawione, że przeciętny użytkownik nawet nie poczuje ich istnienia. Mimo jednak wszystko warto o tym wspomnieć. Z reguły kurierzy jako limit wagowy ustalają 1 tonę, a wysokość na poziomie 2 metrów.
Co zatem może być przewiezione na palecie? Jak się okazuje, możliwości jest naprawdę wiele, ponieważ spokojnie można na niej transportować meble, części samochodowe, a nawet duże elementy konstrukcyjne czy też materiały budowlane.

Dlaczego warto wysyłać palety?

Najważniejszą zaletą takiej wysyłki jest rzecz jasna to, że możliwe jest przesłanie dużej i ciężkiej rzeczy, która w żaden sposób nie weszłaby do nawet największej paczki.
To, co jest jednak bardzo ważne w przypadku takiego transportu to fakt, że jest on bardzo bezpieczny. Paleta zapewnia wysoką stabilność przewożonemu towarowi, a także odpowiednio go zabezpiecza przed licznymi zagrożeniami.
Na koniec trzeba jeszcze zauważyć, że wysyłka paletą jest bardzo ekonomiczna. Średni koszt wysłania palety to około 150 złotych na rynku krajowym i około 300-400 złotych za granicę. Oczywiście duży wpływ na cenę ma tu kraj docelowy, czyli odległość.

Jak wybrać odpowiednią paletę?

Podobnie jak w przypadku klasycznej wysyłki kurierskiej, tak i również przesyłka paletą wymaga pewnych przygotowań. Najważniejszą sprawą jest rzecz jasna wybranie odpowiedniej palety. Na co więc należy w tym wypadku zwracać uwagę?
Zdecydowanie najważniejszą sprawą na początek jest to, żeby sprawdzić jakość danej palety. Są one wielorazowego użytku, a to sprawia, że często można trafić na zużyty i nienadający się już do wysyłki egzemplarz. Wybranie takiego modelu znacznie zmniejszy bezpieczeństwo transportu.
Kolejną sprawą, o której trzeba wiedzieć, to aby podczas pakowania towaru w całości umieścić go na palecie, żeby nie wystawał poza jej obrys.
Na sam koniec trzeba jeszcze sprawdzić, czy wybrana paleta będzie odpowiednia pod przewożony towar pod kątem obciążenia. Powinna się na niej znajdować informacja, jakie jest jej dopuszczalne obciążenie.
Z jakiego materiału powinna być wykonana paleta? W zdecydowanie większości spotkać się można na rynku z modelami drewnianymi, lecz nie jest to jedyny dostępny typ. Często widuje się także wersje z tworzyw sztucznych. Ciekawą propozycją jest np. paleta z tektury, która jest niebywale lekka. Nie jest ona jednak polecana w przypadku transportu ciężkich ładunków z uwagi na mniejszą wytrzymałość.

Jak przygotować paletę?

Każdy doskonale wie, że podczas wysyłania paczki kurierskiej jej przygotowanie i odpowiednie zabezpieczenie leży całkowicie po stronie nadawcy, a nie przewoźnika. Tak samo jest w przypadku palety. Na co więc należy uważać w przypadku jej przygotowywania?
Krytycznie istotną kwestią jest przykładowo to, jak zostanie ustawiony jej środek ciężkości. Jest to bardzo ważna sprawa pod kątem stabilności, a więc i bezpieczeństwa przewozu danego towaru. Środek ciężkości powinien być umieszczony maksymalnie w środku palety i znajdować się na jej dole.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.