Procesy logistyczne w przedsiębiorstwie
W dzisiejszych czasach wiele firm patrzy na swoją działalność przez pryzmat obowiązujących procesów. Takie podejście jest narzucane między innymi przez normę ISO 9001 i pozwala w ten sposób lepiej zarządzać organizacją. Jednym z najważniejszych pól, na którym firma musi dobrze funkcjonować jest logistyka. Jak poprawnie nimi zarządzać, aby czerpać z firmy maksymalne korzyści?
Czym są procesy logistyczne?
Są to wszelkie uporządkowane operacje, których celem jest przetransportowanie dóbr. Mogą one dotyczyć działań wewnętrznych, we własnym procesie produkcyjnym, lub zewnętrznych, kiedy dochodzi do dostarczenia gotowego produktu do klienta. Mówiąc w skrócie, są to wszelkie działania od przyjęcia surowca aż do dostarczenia wytwarzanych dóbr do klienta. Jak można zauważyć, na wszelkie procesy związane z logistyką składa się bardzo dużo różnorodnych operacji.
Podczas ich planowania koniecznie trzeba wziąć pod uwagę to, co dzieje się na wejściu oraz na jakie aspekty powinno zwrócić się uwagę. Poszczególne środki, które biorą udział w transporcie wewnętrznym powinny być dobrze przystosowane do rodzaju przewożonego materiału. Wózki widłowe bądź paletowe musi cechować odpowiednia nośność, aby praca mogła przebiegać w bezpieczny sposób.
Jak zarządzać logistyką?
Każdy proces logistyczny może zostać zoptymalizowany. Z tego powodu, koniecznie trzeba przyjrzeć się i przeanalizować poszczególne operacje. Wiele strat może zostać zniwelowanych. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na operacje, które zabierają jak najwięcej czasu i droga do pokonania przez operatora na wózku bądź z paleciakiem jest najdłuższa. Są to etapy procesu, którym warto przyjrzeć się na samym początku. W ten sposób możliwe jest zredukowanie czasu poszczególnych czynności przez co koszt transportu znacznie spadnie, ponieważ w tym samym czasie możliwe będzie przeprowadzenie większej ilości operacji.
Tym samym, warto zastanowić się nad tym, jak wygląda proces rozwożenia gotowego towaru. Istnieje wiele technik optymalizacji transportu pod tym kątem. Z tego powodu, warto zwrócić uwagę na to jak wygląda trasa poszczególnego transportu. Po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji może okazać się bowiem, iż przesuwając wysyłkę o jeden dzień w przód lub tył, można zyskać bardzo wiele. Zastosowanie takich modeli jak milk-run może sprawić, iż transport towaru do poszczególnych klientów stanie się dużo tańszy. Dlatego każdy specjalista zarządzający procesami logistycznymi powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na ich efektywność, gdyż są to operacje pomocnicze. Z uwagi na to najlepszym rozwiązaniem jest redukcja wszelkich kosztów związanych z transportem, szczególnie kiedy jego cena znacznie rośnie.
Podsumowując, firma która dobrze rozpoznała swoje procesy logistyczne może po prostu lepiej funkcjonować. Kiedy przedsiębiorstwo działa dobrze można być pewnym, że będzie przynosiło zyski. Z tego powodu warto zidentyfikować wszystkie operacje związane z transportem i tam gdzie to możliwe, przeprowadzić odpowiednią optymalizację.